Do głównych obowiązków doradcy podatkowego należy pomoc klientom w różnych problemach związanych z podatkami. Doradca powinien posiadać specjalistyczną wiedzę o – od dochodowych CIT, poprzez VAT do międzynarodowych – i ich obliczaniu. Często do jego obowiązków należy wypełnianie zeznań i deklaracji podatkowych, dlatego doradca powinien na bieżąco orientować się w zmianach zachodzących w przepisach prawa podatkowego i nieustannie śledzić komentarze do ustaw podatkowych.
Doradca podatkowy może również reprezentować swoich klientów w postępowaniu przed organami podatkowymi jak i organami kontroli skarbowej.
Największą satysfakcję w tym zawodzie stanowi przede wszystkim zadowolenie klienta oraz korzystne dla niego rozliczenia podatkowe.
Wśród cech pożądanych w tej pracy jest przede wszystkim uczciwość i odpowiedzialność. Doradca podatkowy ma kontrolę nad finansami swoich klientów, muszą oni mieć do niego zaufanie.
Aby zostać doradcą podatkowym należy ukończyć studia wyższe, odbyć dwuletnią praktykę zawodową oraz złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego.